Text och Foto: Bo Björklund
Vi blev 10 bilar som samlades för avfärd mot Strömsholms Marketenteri och tack vare att ändra vägvalet till den södra sidan om Mälaren så undslapp vi regnet nästan helt. Väl framme så hade även en Corvette från Västerås anslutit till fiket.
Efter att vi fikat med räkmacka och kaffe så lottades det ut lite närvaropriser samt ett Long Distance pris som gick till Arne Nilsson, som rest 15 mil ända från Sollentuna i sin C6 Grand Sport Corvette.
Och som en överraskning fick jag en present av Lena och Torbjörn Nästäng som tack för de evenemang som jag ordnat under säsongen. Jättekul att få.
Lasse filmade som vanligt flitigt så vi får se vad filmmetrarna kan hamna till slut. Vi fick glädjande en blivande medlem med på resan också i sin nyköpta mörkröda C5:a Pacecar.
Efter en hel del tittande på motorer och allehanda finesser i bilarna och lite olika resonemang så började alla påbörja sina hemresor. Våran hemresa blev till och med i en hel del kvällssol.
Tack alla som kom med på resan, både när och fjärran, trots det ostadiga vädret som trots allt blev riktigt bra.

Lämna ett svar