
Text o bild: Kari Auvinen
Tanken var att visa upp att CCS finns på den Nordöstra delen av distriktet. Genom att ställa upp C1 till C4 i en fin rad och presentera lite historia bakom modellerna. Lite om CCS historia, aktiviteter och antal medlemmar/bilar i klubben. Trots hot om en kall och regnig tillställning, lyckades vi samla ihop en liten skara tuffa själar med sina Vettar. Tyvärr blev det ingen C2;a som dök upp.
För övrigt var det även dåligt med andra gamla bilar och folk som samlats i kylan. Det var i stort sett bara ortsbor som kom.
Vi får önska bättre lycka med vädret nästa år, samt prova ett tidigare datum under sommaren. Då kanske vi kan göra en komplett C1 – C4 rad, av dessa finna historiska och klassiska Oldies.