Laddar Karta...

Datum/Tid
2026-09-19
09:30 - 18:00

Plats
Stora Coop

Exportera till kalender
iCal


Beskrivning

Nostalgi och Avslutningstur 2026-09-19

Årets avslutningstur tar oss denna gång till västra Skaraborg med dess vackra öppna landskap och slingrande småvägar där vi så småningom följer ”Retrovägen” ned till dess ursprung Nossebro.

Vi besöker gamla brandstationen Amiralen med retrolägenheten Andra våningen där tre unika rum och kök är inredda helt i 60-tals anda, en nostalgitripp på garanterat hög nivå. – Entré 20 kr/ person.

För att öka våra kunskaper inom öltillverkning gör vi ett kortare besök på microbryggeriet Nossans Bryggeri, även det beläget i Amiralen.

Tvärs över gatan finns Nosse kvarn där vi har bokat bord till kl.13.00 så även magarna får sitt. På plats väljer vi fritt ur menyn av vedugns bakad pizza, hamburgare, sallader och olika smörgås alternativ, känd är deras räkmacka.

Innan vi lämnar Nossebro på vår vidare färd så kör vi sakta förbi sevärda gamla stationshuset.

Samling: Kl. 09.40. Stora Coop, Smedstorpsgatan 6 Skara, parkeringen.

Avresa: Kl. 10.00.

Avslutningplats / eftermiddagsfika informeras vid morgon samlingen.

OBS! Bilen med längst framkörnings sträcka får ”pris” och folkets jubel.

Väl mött till en förhoppningsvis trevlig och givande Corvette dag!

Sista anmälningsdatum: 2026-09-11.

Vid eventuella frågor:

Lars 070-3532375.

Roland 070-6010250.

Planeringsgruppen

Gittan, Lars, Annica, Roland



Personer som har bokat sig på denna aktivitet:

Du behöver vara inloggad för att se eventuella bokningar.

Bokningen är stängd för detta evenemang.

Lämna ett svar