Text: Tommy Gustavsson
Foto: Ulf Ericsson

På kvällen blev det ett tjugotal personer som samlades hos Inga-Lill och Bo Åhs för att avnjuta en liten del av havets alla läckerheter. Det talades en hel del i början om vilken underbar dag det varit med om på Höstcruisingen i vårt underbara Västsverige. Sedan övergick samtalet mer i sång och konstiga uttryck som till exempel SKÅL myntades då bland dillkronor men inga Euro!

IngaLill och Bo Åhs bjöd alla välkomna med en drink, här låter Christer, Lena, Gunnar, Sture och Britt-Marie sig väl smakas
En samling glada väskustbor i en prestigetyngd ”kräfttävlan” där faktiskt ALLA vann 

Efter en stund hade de vanligaste sångerna , däribland Jubileumssången och de kortaste snapsvisorna avverkats. En del av dem fick förutom traditionellt sångstöd även stöd av akustisk gitarr.

Senare blev det kaffe med dopp med efterföljande Altanbugg för vissa aktiva personer.

Kvällen avslutades bland stearinljus, månar, banderoll och uppblåsta Corvetteballonger med korvgrillning.

På kvällskvisten syntes även vissa stjärnor!

När Bertil Engmans pärla inte längre syns…….. . 

En samling glada väskust Corvetter som sins emellan utbyter erfarenheter av dagens asfaltsträckor på kvällskvisten

Kvällen gick och när det inte ens gick att urskilja de vita Corvetterna i bilsamlingen var det dags att åka hem.

Vi tackar värdparet för deras fina initiativ till denna lyckade tillställning.

Kategorier: Reportage, Väst

Lämna ett svar