Sensommarfest hos bröderna i Grönskåra, Vette Småland.        

 

Kameraproblem har medfört att inga bilder kan visas. Det får bli lite allmänna bilder istället.

En dag som bestod av Corvetter, diskussioner om dessa, lekar och ett besök av Karlskrona Miniracing Klubb.

Lekarna genomfördes i form av diverse moment med bollar där man fick visa sin ”skicklighet” med denna populäre leksak.

BOB i Värnamo, Spacer.se TCL-AB i Gnosjö samt P och P måleri i Rävemåla bistod med priserna till denna ädla tävlan mellan engagerade tävlande. Tack för det. Resultatet var rejält varierande. Vinnaren kommer från Eksjö och heter Roy Lindström.

Det visade sig att det var mycket svårare än det såg att hantera bilarna som Karlskrona Mini Racing klubb hade tagit med sig. Det hade även byggts upp en bana där hugade spekulanter fick visa sina färdigheter. Även detta med väldigt skiftande resultat.

Tiden går fort när man har roligt så det blev dags för att dämpa hungern med lite god mat, efterrätt och så småningom även lite kaffe.

Nu tog dagen slut och det återstod bara hemfärden.

 

Nästa träff blir i trakterna runt Vetlanda. Väl mött där.              

 

Anders, Conny och Jörgen tackar för en trevlig dag.                      Vette småland

Text Anders Sandin

 

Hems2                                               Hems4

 

 

 

Lämna ett svar