
Text och foto: Kenneth Nordström #382
Helgen 10-11 februari hade paret Israelsson i Sunne ordnat årets bowling- och SPA-helg. Träffen samlade 25 deltagare och glädjande nog kunde vi hälsa fler nya medlemmar välkomna.
Vi inledde som sig bör med bowlingen där vi var några som hade turen att hamna i rännan oftare än andra, men det var roligt även för de stackare som gång på gång ”strikade ´´´och spärrade. Hotell Selma Spa har en superb badanläggning och denna utnyttjade vi till max. Det är pool, flera bubbelbad, olika bastur, öl från Mariestad, etc.
Lördagen avslutades med en jättegod middag bestående av lax, kalvfilé och pannacotta allt till ettsuperspecialpris (tack Janne). Därefter återstod prisutdelning i bowlingtävlingen. Av fotona nedan kan kan ni se att damklassen vanns av Carola med med Jeanette och Marie som tvåa resp. trea. Grattis! Herrklassen togs hem av Janne (som legat i hårdträning) före Tony och Olov. Grattis till er också.
Vi vill tacka Janne och Jeanette för återigen ett fint arrangemang.