karosslim

Tekniska frågor och svar om Corvetter 1968-1982
kamikaze
Rookie
Rookie
Inlägg: 79
Blev medlem: ons apr 22, 2009 4:59
Ort: Älmhult

karosslim

Inlägg av kamikaze »

Har precis pratat med EAT i Hallaryd och skulle beställa lim till karossen. Han sade att han inte säljer sådant men att det finns hos vilken färghandlare som helst. Någon som vet vad det är för ett lim? Det är alltså limmet som ligger mellan skärmar och kaross, balken till framlyktorna och kaross osv.
Stingray -74 nu på lack
kamikaze
Rookie
Rookie
Inlägg: 79
Blev medlem: ons apr 22, 2009 4:59
Ort: Älmhult

Re: karosslim

Inlägg av kamikaze »

kamikaze skrev:Har precis pratat med EAT i Hallaryd och skulle beställa lim till karossen. Han sade att han inte säljer sådant men att det finns hos vilken färghandlare som helst. Någon som vet vad det är för ett lim? Det är alltså limmet som ligger mellan skärmar och kaross, balken till framlyktorna och kaross osv.
Har nu jagat på corvettesweden större delen av dagen, utan framgång.... :cry:

Finns det någon annan stans där man kan få tag på det?
Stingray -74 nu på lack
Användarens profilbild
CoolvetteC3
Corvettefantast
Corvettefantast
Inlägg: 195
Blev medlem: fre maj 25, 2007 5:43
Ort: Skåne
Kontakt:

Re: karosslim

Inlägg av CoolvetteC3 »

Det finns lämpliga lim hos närmaste järnhandlare med lite sortiment.

Vi har på jobbet en sort som heter DaCar men det är inget märkvärdigt alls, det har ganska allmänna egenskaper.
Det kallas karrosserilim och vi använder det till att limma rostfria beklädnadsplåtar på aluminiumprofiler.

Finns det inget Bauhaus eller Eksand´s eller någon anna kedja i närheten?
Åk dit och förklara vad du skall använda det till så bör dom kunna hjälpa dig.
Ingvar i LA (Landskrona)


www.ihansson.se
Användarens profilbild
Bernt
Rookie
Rookie
Inlägg: 60
Blev medlem: ons nov 05, 2003 15:57
Ort: Bernt Drugge Boden

Re: karosslim

Inlägg av Bernt »

Limmet du ska använda heter: PL 400. Finns hos t ex företag som säljer byggtillbehör, järnhandlare och liknande.

Limmar mycket kraftiga fogar dock samtidigt något flexibelt som då kan minska risken för sprickbildning. Har även använts av Corvette Sweden i Sundbyberg till deras -69.

/Bernt
-68 C3 Coupe 327/350
-10 C6 GrandSport
-12 Volvo V70 T6

Tidigare: -03 C5 Convertible. HD Sportster 883R -02. C5 Coupé -02. -69 Convertible 427/400. Två 73:or med 454. Pontiac Trans AM 1970. Renault Gordini 1967. Honda CBX 1000. GoldWing 1976, mm, mm.
kamikaze
Rookie
Rookie
Inlägg: 79
Blev medlem: ons apr 22, 2009 4:59
Ort: Älmhult

Re: karosslim

Inlägg av kamikaze »

Nu har det löst sig. Fick tag på nåt 2-komp lim som används till vingarna på vindkraftverk. Skulle vara lite elastiskt även efter härdning.

PL400 har jag hemma, trodde inte att det var starkt nog...annars är det bra till lite av varje!
Stingray -74 nu på lack
Skriv svar