Sida 1 av 1

Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: ons jan 27, 2016 21:53
av Terner
Håller på att byta delar av styrningen var i Connecticut i slutet av sommaren och besökte Borgesson hade en trevlig dag där och köpte på mig lite grejor.

Men min fråga kommer av att när jag mekade med rattstången hittade jag en vire med ögla som satt helt löst under bromsboostern,
Där finns ett stag där den ska sitta men vad är denna till???

vajern går framåt och in i ramen(vänster sida). Inget reglage inne jag rört verkar påverka den.

Tips

/Terner

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: tor jan 28, 2016 11:17
av Ricky
Kan det vara vajern till växellåset någon demonterat och petat in änden i ett hål i ramen?

Växellåset aktiveras av tändningslåset/rattlåset och vajern är kopplad till ett stag som sitter på rattstången.

Från rattstången går vajern till växellådans backstag (manuell) och tanken är att man inte ska kunna ta ur startnyckeln ur tändningslåset utan att backväxeln är ilagd.

Ett stöldskydd helt enkelt.

Kan det vara den vajern?

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: tor jan 28, 2016 11:29
av Ricky
Så här ser infästningen till ovan nämnda vajer ut på styrstång och torpedvägg.

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: tor jan 28, 2016 13:01
av Terner
Haha ja precis den är det!
Kul man lär sig nåt nytt varje Corvette-dag :)

/Terner

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: fre jan 29, 2016 8:47
av Ricky
Om inte vajern används/är tillkopplad på lådan, se då till att på något vis låsa staget som kommer ur rattstången i "rätt" läge.

Om staget råkar komma i "fel" läge kommer du inte att kunna få ut nyckeln ur tändningslåset.

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: fre jan 29, 2016 9:40
av Terner
Ok bra tanke!

Håller på att byta styrsnäckan och se över framvagnen så ska göra en generalcheck på alla funktioner.

Var några veckor i USA i höstas och passade då på att besöka Borgessons i Connecticut. Fick med en snäcka därifrån att ha i bagaget :)

Mycket intressant ställe med massa bra produkter! Dom har ju ingen shop på fabriken men kontaktade dom innan och fick komma dit ändå på en liten rundvandring och lite bilsnack. Trevligt som alltid i USA!

/Terner

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: fre jan 29, 2016 10:14
av Ricky
Du har säkert redan koll på det men jag nämner ändå att det kan vara läge att se över det nedre lagret för rattstången då snäckan ändå är borta.

Lagret kostar inte många kronor och är om så skulle behövas lätt att byta då grejerna ändå är loss. :)

Re: Dum fråga om vire under bromsförstärkaren...

Postat: lör jan 30, 2016 1:04
av Terner
Tack för tipset om lagret har faktiskt inte kollat det!

/Terner